Co roku na polskich drogach dochodzi do ponad 30 tysięcy wypadków. Kolizji z udziałem kierujących jest kilkanaście razy więcej. Każdy kierowca w Polsce, w przeciągu swojego życia, przynajmniej kilka razy skonfrontuje się z wizją udziału z niebezpiecznym zdarzeniu drogowym.
Wiele osób nie będzie mieć szczęścia: każdego roku w Polsce ginie ok. 3 tysiące osób, w konsekwencji tragicznych wypadków w ruchu drogowym.
Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest zatem ogromnym polem, na którym wymaga się ustawicznej pracy w celu redukowania zagrożeń.
Jednym z najnowocześniejszych projektów, dotyczących zwalczania ryzyk w ruchu drogowym w Polsce, jest POK.
Wyjaśniamy, dlaczego Prawna Opieka Kierowcy może skutecznie oddziaływać na zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach, a co za tym idzie, wpłynąć znacząco na zmniejszenie skali pojawiających się zagrożeń.
Przepisy ruchu drogowego, choć przez kierujących powinny być powszechnie znane, często wprawiają w zakłopotanie nawet najbardziej doświadczonych użytkowników dróg.
Konieczność podejmowania szybkich i intuicyjnych decyzji na drodze może generować niebezpieczeństwo kolizji lub wypadku.
Znając te uwarunkowania i trudności, jakie występują w kontekście interpretacji niektórych przepisów prawa, zdecydowano się na stworzenie innowacyjnego projektu POK. Prawna Opieka Kierowcy to przedsięwzięcie, które na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Zapewnienie ochrony kierowców realizowane jest na zróżnicowanych płaszczyznach. Pierwszym punktem działań przedstawionych przez inicjatorów POK jest ustawiczne szkolenie kierowców.
W aspekcie praktycznym
Polegającym na doszkalaniu kierowców z zakresu prawidłowej techniki jazdy, optymalnego dobierania rozwiązań w sytuacjach trudnych, skupieniu swojej uwagi na zdobywaniu doświadczenia na drodze
W aspekcie teoretycznym
Który polega na przeprowadzaniu szkoleń teoretycznych z zakresu zagadnień związanych z ruchem drogowym. To także uświadamianie uczestników ruchu drogowego, przez wyszkolonych techników, o możliwych niebezpieczeństwach, jakie mogą wystąpić na drodze.
Bezpieczeństwo w ruchu drogowym nie zależy tylko i wyłącznie od jakości postępowania jednej strony. Przekonujemy się o tym bardzo często, gdy spotykamy na drodze osoby, które nie stosują się do obowiązujących zasad prawa.
W takich przypadkach, nawet nasza szczególna ostrożność może być niewystarczająca by uniknąć groźnego zdarzenia. Szczególną formą takich wypadków są zderzenia czołowe, podczas których samochód jadący z naprzeciwka nieoczekiwanie zjeżdża na nasz tor jazdy. Nawet mimo wieloletniego przygotowania praktycznego i wsparcia teoretycznego, nie zawsze wyjdziemy z opresji bez szwanku.
Znając te uwarunkowania, przygotowaliśmy szereg działań wspierających dla kierowców znajdujących się w zdarzeniu kryzysowym. Uczestnik POK ma do dyspozycji swojego "Anioła Stróża", czyli dostępnego specjalistę, który udzieli telefonicznych rad z zakresu przepisów ruchu drogowego. Konsultant odpowie na nurtujące pytania z zakresu prawa drogowego, poinstruuje dzwoniącego i rozwieje wszelakie wątpliwości dotyczące np. przewidywanej winy sprawcy.
Zgodnie z założeniami POK, świadomy kierowca to taki, który potrafi radzić sobie ze swoimi emocjami w przypadku gwałtownego zdarzenia drogowego.
Człowiek, który został wystawiony na działanie stresogennych bodźców, np. podczas śmiertelnego zdarzenia drogowego, może reagować nawet irracjonalnie. Opanowanie stresu, strachu i nerwów jest czymś, do czego tradycyjny egzamin państwowy nie przygotowuje.
Warto wiedzieć, że w przypadku niebezpiecznych zdarzeń na drodze czas reakcji, w kontekście udzielenia pomocy, jest na wagę złota. Często po kilku minutach po wypadku jest już za późno.
Zgodnie ze statystykami każdy kierowca, przynajmniej raz w życiu, skonfrontuje się z taką sytuacją. Bez odpowiedniego wsparcia i przygotowania, osoba niedoświadczona i nieprzeszkolona może bardzo szybko spanikować.
Prawna Opieka Kierowcy stara się rozwiązać ten problem dzięki działalności profesjonalnego zespołu wsparcia. W przypadku potrzeby kierujący dzwoni do Zespołu POK, a konsultanci szczegółowo informują, jak krok po kroku postąpić w danej sytuacji drogowej.
Jakie jeszcze działania podejmuje wyszkolony Zespół POK, który wspomaga kierowców w trudnych sytuacjach na drodze?
Oprócz zaplecza kadrowego, przeznaczonego do wykonywania profesjonalnych szkoleń teoretycznych i praktycznych, projekt POK przewiduje aktywność konsultantów na polu powypadkowego wsparcia kierowców. W razie problemów na drodze, kierowca dzwoni na wskazany numer telefoniczny, po czym zostaje mu przydzielona osoba wspierająca.
Będzie instruował o sposobach postępowania podczas kolizji, wypadku czy innego zdarzenia drogowego. Wszystko krok po kroku, zrozumiale dla kierowcy.
W razie potrzeby zorganizuje profesjonalną pomoc na miejscu zdarzenia. Mowa o wezwaniu pomocy drogowej, podstawieniu zastępczego samochodu, czy o innych działaniach wspierających.
Konsultanci są dostępni całą dobę: pomagają w odpowiedzi na pytania o przepisy ruchu drogowego, służą także pomocą i radą w przypadku wszystkich incydentów drogowych
Jeśli jest to kolizja bądź wypadek, należy przedstawić jak najbardziej szczegółowo sytuację drogową.
Wskazówki zgłaszającego są niezwykle ważną pomocą, które pozwolą oszacować skalę zagrożeń, a także podjąć najwłaściwsze zadania odnośnie wsparcia.
Cele POK są niezwykle proste. Przede wszystkim chodzi o zmniejszenie niebezpiecznych zdarzeń na drodze, z naciskiem na redukcję ilości wypadków.
Rocznie w Polsce dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Duża część osób niestety traci w nich życie, zdrowie lub mienie.
Projekt Prawnej Ochrony Kierowcy kładzie nacisk na kilka najważniejszych sfer, które razem ze sobą mają zapewnić większe bezpieczeństwo w ruchu drogowym w Polsce.
Jednym z głównych założeń POK jest redukcja wypadków drogowych poprzez doskonalenie technik jazdy kierowców, zwiększenie ich świadomości i umiejętność zachowania się w danej sytuacji na drodze.
Działamy na wielu płaszczyznach, całościowo wspierając kierowców zainteresowanych ekspercką pomocą prawną. Jednym z kolejnych założeń projektu jest wypracowanie odpowiednich zachowań na drodze, poprzez uświadamianie uczestników ruchu o zagrożeniach.
Świadomy kierowca to osoba, która wie jak się zachować w określonej sytuacji, nawet jeśli jest ona na pierwszy rzut oka niezwykle stresująca. Rozmowa z Zespołem POK daje nie tylko potrzebną wiedzę teoretyczną, ale kreuje pozytywne postawy kierowców, respektujących przepisy ruchu drogowego.
Jest to pomysł, który od dawna pozostawał w sferze istotnych potrzeb drogowych.
Jego realizacja praktyczna oraz teoretyczna wspomoże kierowców, co zaś przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Z nadzieją można patrzeć na intensywny rozwój projektu, który wciąż jest w fazie intensywnego rozwoju. Być może dla wielu z nas stanie się codziennością fakt, iż będziemy konsultować się w zespołem POK w przypadku wątpliwych sytuacji na drodze.
Brak bowiem, w polskim prawie instytucji i jednostek, które rzeczowo i natychmiastowo mogłyby nam udzielić zweryfikowanych informacji na temat przepisów ruchu drogowego.
Są co prawda policjanci, ale nie wszystkie sytuacje drogowe wymagają informowania odpowiednich służb o zdarzeniu.
Ważnym punktem działalności POK jest także aspekt praktyczny - doszkalający kierowców z prawidłowej techniki jazdy, bezpiecznego zachowania się na drodze, umiejętności interpretowania przepisów w czasie rzeczywistym.